lutomski.wino

ZOBACZ WIĘCEJ

Barcza Pincészet to producent nowej fali winiarstwa w Somló, który w perfekcyjny sposób potrafi połączyć wielopokoleniową tradycję z nowożytnym stylem
i charakterem swoich win. Założona w 1920 roku winiarnia, jest jedną z najstarszych i wciąż pozostających w rodzinnych rękach posiadłością w tym węgierskim mikro regionie.
Obecnie zarządzający zaledwie 5 hektarami winnic Bálint Barcza, prowadzi je wszystkie w sposób zrównoważony i ekologiczny dbając, aby niekiedy 100-letnie krzewy tradycyjnych dla tego obszaru odmian, przekazać w przyszłości swym następcom. Jego najważniejszym celem i ambicją jest zamknięcie w każdej swojej butelce cząstki ziemi, która zrodziła na nią owoce. Fermentacja na naturalnych drożdżach, minimalizowanie interwencji w procesie produkcji oraz unikalna bioflora w trzy poziomowej 100-letniej piwnicy sprawiają, że możemy cieszyć się autentycznymi winami powstającymi w bardzo ograniczonych nakładach.

Somló

Mały, zaledwie 830-hektarowy region położony na wygasłym wulkanie Nagysomló zaledwie 50 kilometrów na północ od Balatonu. Wina z  Somló genialnie nadają się do starzenia. Cechuje je wysoka zawartość alkoholu i kwasowości, mineralność, lekko słonawy posmak. Uprawia się tam przede wszystkim odmiany białe, takie jak: furmint, olaszrizling, hárslevelű, traminer, chardonnay i przede wszystkim juhfark (zwany też owczym ogonem), najbardziej charakterystyczny szczep regionu. Legenda głosi, że jeśli chce się mieć męskiego potomka, w noc poślubną należy wypić właśnie wino pochodzące z tego szczepu.

Selekcja win

 • 2017 Somló Cuvee

  Biały

  ZOBACZ WIĘCEJ +

  2017 Somló Cuvee

  Producent
  Barcza Pincészet
  Region i kraj pochodzenia
  Somló
  Szczep
  Furmint, Juhfark, Hárslevelű, Olaszrizling
  Kolor i wytrawność
  Biały, Wytrawne
  Typ wina
  spokojne
  Zawartość alkoholu i pojemność
  13,5%

  To połączenie wszystkich najważniejszych lokalnych odmian winorośli. Owoce pochodzą aż z 7 różnych działek, w tym na trzech z nich krzewy liczą blisko 100 lat. Bardzo eleganckie i subtelne użycie starych beczek z węgierskiej dębiny, pozwala cieszyć się aromatami odświeżających cytrusów, białych moreli, mirabelek i żółtego jabłka. Orzeźwiająco kwasowe i mineralne, z wyraźnie krzemienną nutą. Nakład to zaledwie 1465 butelek.

 • 2018 Juhfark

  Biały

  ZOBACZ WIĘCEJ +

  2018 Juhfark

  Producent
  Barcza Pincészet
  Region i kraj pochodzenia
  Somló
  Szczep
  Juhfark
  Kolor i wytrawność
  Biały, Wytrawne
  Typ wina
  spokojne
  Zawartość alkoholu i pojemność
  13%

  Wino powstałe ze szczepu, który odnaleźć możecie jedynie w Somló. Połączenie potencjału dwóch parceli położonych na południowych i północno-zachodnich stokach wulkany, pokazuje potencjał regionu jako całości. Fermentowane spontanicznie w stalowych zbiornikach, dojrzewane następnie było przez 8 miesięcy w beczkach z dębu węgierskiego.

 • 2018 Furmint

  Biały

  ZOBACZ WIĘCEJ +

  2018 Furmint

  Producent
  Barcza Pincészet
  Region i kraj pochodzenia
  Somló
  Szczep
  Furmint
  Kolor i wytrawność
  Biały, Wytrawne
  Typ wina
  Półwytrawne
  Zawartość alkoholu i pojemność
  12,5%

  Wino powstało z owoców pochodzących z południowych zboczy wulkanu, z najbardziej chyba bodaj charakterystycznej węgierskiej odmiany. Odnajdziemy tu zarówno czytelny styl samego szczepu, jak i charakterystyczny krzemienny i mineralny sznyt Somló. Dojrzewanie przez 10 miesięcy w lokalnej dębinie uzupełniło owocowe aromaty
  o subtelny beczkowy makijaż.