Marko Reia
Majątek rodziny Reia położony jest we wsi Neblo, która leży w najbardziej na zachód wysuniętej części Goriške Brda na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Słowenii, obok granicy z Włochami. Piąte pokolenie zajmuje się uprawą winorośli i produkcją wina. Posiadłość obejmuje 15 hektarów ziemi, z czego 7 hektarów to winnice mające od 35 do 50 lat. Metoda produkcji jest organiczna i biodynamiczna, posiadamy certyfikat (Demeter) od wielu lat.
Wina są żywe, pełne charakteru, niefiltrowane i zawierają minimalne ilości siarczynów. Głównym zadaniem Marko jest uprawa zdrowych, perfekcyjnie dojrzałych gron. Winiarnia rodziny Reia produkuje głównie odmiany białe, takie jak: rebula, tolovaj, malvasia, sauvignon i chardonnay. Z odmian czerwonych, są to: cabernet sauvignon, merlot i cabernet franc.
Wioska Neblo, malowniczo położona w regionie Goriška Brda, to pagórkowaty krajobraz na zachód od środkowego biegu rzeki Soczy jest ograniczony od północy przez góry. Ze szczytów wzgórz roztaczają się malownicze widoki na Alpy Julijskie i Karnickie oraz widoczne tle Dolomity, aż do Morza Adriatyckiego. Jednolity obszar geograficzny Brda – Collio to skarb kulturowy i enologiczny.
Gospodarstwo jest w rękach rodziny Reia od pokoleń. Dziś stanowi niezwykły element tradycyjnej lokalnej architektury. Uprawa winogron, oraz owoców, takich jak: wiśni, moreli, persymon, gruszek, oliwek i innych upraw wymaga ciągłego balansowania i wymaga przestrzegania zasad kultury biodynamicznej z poszanowaniem środowiska, przyrody, ziemi i wszelkiego życia. Celem jest prowadzenie rolnictwa holistycznego, harmonijnego i niezagrażającego florze i faunie. Cała posiadłość o powierzchni 15 hektarów posiada podwójny certyfikat, posiadający Certyfikat Organiczny (Eko) i Certyfikat Demeter. Winiarnia Reia to grunty rolne, winnice, a pozostała część to sady i gaj oliwny. Pozostałą jedną trzecią posiadłości pokrywają lasy, z których w razie potrzeby można pozyskać drewno na opał i paliki do winnicy.
Jeśli chodzi o pracę w piwnicy to jest ona jak najbardziej naturalna. Fermentacja wina zachodzi spontanicznie, bez dodatku drożdży i bez klarowania. Proces ten jest czasochłonny, ponieważ Marko nie używa żadnych dodatków, pożywek dla drożdży i nie musi utrzymywać niskiej temperatury. Po leżakowaniu białe wina pozostawia się do dojrzewania przez dwa, czasem trzy lata, z dodatkiem niewielkiej ilości siarki.
Trzymając się cykli księżyca, a zwłaszcza rytmów natury, które dają wskazówki dotyczące najlepszego czasu na realizację określonych zadań zwiększa efektywność pracy. Używa jedynie absolutnego niezbędnego, ciężkiego sprzętu na żyznej glebie, pozwala legionom żywych organizmów naturalnie uprawiać i ożywiać glebę. Ludzie, rośliny i gleba w pełnej harmonii.