Azienda Agricola Ayunta
Dorastający w Agrigento, na południowym wybrzeżu Sycylii, Filippo Mangione pochodzi z winiarskiej rodziny. Cała jego rodzina uprawiała winorośl i produkowała wino, aż do śmierci jego dziadka w latach sześćdziesiątych, kiedy to posiadłość została sprzedana. Po ukończeniu studiów Filippo zaczyna w branży winiarskiej: pracując jako sommelier, dziennikarz oraz zajmujący się sprzedażą i eksportem wina, zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii. Cały czas zastanawiał się jednak nad powrotem do dziedzictwa swojej rodziny i ponownego założenia własnej posiadłości. W 2011 roku, po miesiącach zwiedzania i poszukiwań dogodnego terytorium pod winnicę na zboczach Etny, Filippo poznał właściciela prawie opuszczonej winnicy w Calderara Sottana, zasadzonej jeszcze na początku XX. Właściciel winnicy był już zbyt stary aby nadal pracować, ale był zachwycony pomysłem, że Filippo chce kontynuować jego pracę. Filippo wydał oszczędności swojego życia na zakup tej winnicy i tak narodziła się Ayunta.
Filippo Ayunta i jego rodzinna farma zajmująca 2,8 hektara działek bardzo starych winorośli w Calderara Sottana na północno-wschodnich zboczach czynnego wulkanu Etny. Działki położone na dużych wysokościach, nawet aż do 700 m n.p.m. Gleba występująca tutaj „ripiddu”, jej lokalnie nazywana to „lapillus” jest to drobna, czarna skała wulkaniczna wraz z popiołem. Etna, bardzo aktywny wulkan, podczas każdej erupcji tworzy nową glebę, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem, które definiuje wyjątkową mineralność win pochodzących z tych terenów.
Panujące tu ekstremalne warunki pogodowe są bardzo trudne i mogą obejmować długie susze przerywane gradem. Natomiast wulkaniczne gleby, stanowią pożywkę dla rodzimych odmian, które na przestrzeni ostatnich stuleci, stanowią część intrygującego dziedzictwa dla tego unikalnego siedliska.
Najważniejszą odmianą jest tu głównie czerwona Nerello Mascalese, ale używana jest także Nerello Cappuccio, a z białych to Carricante i Catarratto, jednak istnieje wiele innych, mniej znanych lokalnych odmian. W winnicach nie używa się żadnych środków chemicznych, a cała praca jest wykonywana ręcznie. Nawet pozbycie się nadmiaru roślin w winnicy, odbywa się czasem poprzez sprowadzenie owiec od zaprzyjaźnionego, miejscowego pasterza. To prawdziwie rzemieślnicza uprawa winorośli. Używane tutaj beczki są duże i wykonane z różnych rodzajów drzew: drewna kasztanowego, wiśniowego i dębowego, a wina dojrzewają na tyle długo, że można je rozlewać bez filtrowania. Do produkcji wina wykorzystywane są wyłącznie rodzime drożdże i przestrzegana jest minimalna zawartość siarki. Dzieło Filippo Mangione daje nam jedne z najbardziej intrygujących win z tego, tak bardzo ekscytującego regionu, jakim są winnice na wulkanicznych zboczach Etny.