Cigliuti
Azienda Agricola F.lli Cigliuti
Renato Cigliuti mógł wyprodukować jedne z najlepszych win Barbaresco, o jakich nigdy nie słyszałeś. Jest on doskonałym winiarzem, ale przede wszystkim rolnikiem. W rzeczywistości rolnikiem w czwartym pokoleniu, które uprawiało ziemię w Langhe, aby utrzymać swoje rodziny. Na początku lat 60. XX wieku rodzina Renato i ich sąsiedzi byli bardzo zdziwieni, kiedy Renato zdecydował się rozpocząć zielone zbiory, praktykę stosowaną wówczas przez niewielu producentów. Sąsiedzi oskarżali go wtedy o „wyrzucenie pieniędzy”, ale Renato miał swój cel, który chciał osiągnąć, zawsze wierząc, że lokalna gleba Langhe jest w stanie wyprodukować wysokiej jakości, trwałe wina. Wtedy jeszcze nie była to taka oczywistość jaka jest już dziś. Renato nie przejmował się krytyką swoich sąsiadów, wyjaśniając im, że skoro nie może osiągnąć w swoich jakości a jednocześnie ilości, woli postawić na jakość. Próbując win Cigliuti dziś, ich jakość jest dokładnie taka, jaką osiągnął, kiedy wypuścił swoje pierwsze 300 butelek Barbaresco w 1964 roku.
Przez lata Renato nie rozbudowywał zbytnio swojej winnicy, głównie dlatego, że nie sądził, że jego córki będą zainteresowane pracą na roli. Życie jednak, jak to często bywa, pisze inne scenariusze. Dziś winnicą kierują siostry Claudia i Silvia Cigliuti pod okiem ojca Renato i jego żony Diny. Obie siostry rozpoczęły pracę w gospodarstwie w wolnym czasie jako studentki i pokochały uroki i spokój Piemonckiej wsi, tak jak ich ojciec. Renato właśnie skończył 80 lat, a jego córki są teraz kolejnym pokoleniem, które wytwarza te wspaniałe wina.
W przypadku win rodziny Cigliuti 90% procesu produkcji wina odbywa się w winnicy. Tylko w ten sposób produkt końcowy może oddać cechy rocznika i tożsamość terroir. Praca w piwnicy ograniczona jest do absolutnego minimum; nie używa się wyselekcjonowanych drożdży, a grona fermentują w stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze. Z wyjątkiem Dolcetto wszystkie wina dojrzewają w dębie.
A oto co powiedział o winach z posiadłości rodziny Cigliuti znany krytyk win piemonckich Antonio Galloni z Vinous Media :
„Jeśli jest jakaś posiadłość w Barbaresco, która zasługuje na zdecydowanie większą uwagę, to bez wątpienia jest to Cigliuti.”
Selekcja win
-
Barbera d'Alba „Serraboella”
ZOBACZ WIĘCEJ +
Barbera d'Alba „Serraboella”
100% Barbera z kilku małych działek w winnicy Serraboella w Neive z południowo-wschodnią ekspozycją na wysokości 350 m nad poziomem morza. Gleby gliniaste. 20-letnie winorośle. Fermentacja i maceracja: 8-12 dni w stalowych kadziach w kontrolowanej temperaturze z udziałem rodzimych drożdży. Dojrzewa przez 18 miesięcy, częściowo w dużej beczce Botti , a część w barrique używane drugi i trzeci raz. Rocznie produkuje się około 700 skrzynek. Po raz pierwszy wyprodukowany w 1964 r.
-
Barbaresco „Serraboella”
ZOBACZ WIĘCEJ +
Barbaresco „Serraboella”
Z 25 do 55-letnich winorośli posadzonych na wapiennej glebie na stanowisku Cru Serraboella na wysokości 350 m nad poziomem morza. Fermentacja i maceracja w stali nierdzewnej trwa 15-20 dni. Wino dojrzewa 26 miesięcy w beczkach: 70% w dużych beczkach typu Botti z dębu słoweńskiego, 30% tonneaux (najczęściej używane, do sześciu lat). Rocznie produkuje się 580 skrzynek. Po raz pierwszy wino to wyprodukowano w 1964 r.
-
Barbaresco Bricco di Neive „Vie Erte”
ZOBACZ WIĘCEJ +
Barbaresco Bricco di Neive „Vie Erte”
Wino z 15-letnich krzewów posadzonych na wapiennej, piaszczystej glebie w Bricco di Neive na wysokości 350 m nad poziomem morza. Fermentacja i maceracja: 15-20 dni w stalowych kadziach w kontrolowanej temperaturze z udziałem rodzimych drożdży. Dojrzewa 26 miesięcy w dużych beczkach typu Botti z dębu słoweńskiego. Rocznie produkuje się około 400 skrzynek. Po raz pierwszy wyprodukowany w 2000 roku.
-
Langhe Nebbiolo
ZOBACZ WIĘCEJ +
Langhe Nebbiolo
100% Nebbiolo z Bricco di Neive cru. Piętnastoletnie krzewy sadzone na wysokości 350 m n.p.m. na wapiennych, piaszczystych glebach. Fermentacja i maceracja w stali nierdzewnej. Wino dojrzewa 5 miesięcy w stali nierdzewnej, a następnie 5 miesięcy w dużych beczkach typu Botti z dębu słoweńskiego.